Vystavování psů - 14.

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

* Předchozí díl 13. - Hodnocení, výstavní tituly a čekatelství šampionátů

Píšete si o rady aneb co jsme zatím vynechali - 3. díl.
SOUTĚŽE - přehled finálových soutěží
(Updated: 03.08.2006)

Výstavní řád FCI (Mezinárodní kynologická organizace) a Výstavní řád ČMKU (aktuální znění obou najdete v češtině na stránkách ČMKU v sekci Řády) jsou dva základní dokumenty, kterými se řídí pořádání výstav FCI ve světě a všech výstav ČMKU v České republice. Upravený výstavní řád FCI platný od října 2005 v angličtině najdete na stránce FCI.

Každé umístění ve finálových soutěžích je velký úspěch - natož vítězství a ještě k tomu v zahraničí u neznámých rozhodčích... Finálové soutěže prestižních výstav provází vždy zajímavý doprovodný program - Samba na WDS v Riu de Janeiru 2004 Finálové soutěže se konají ve velkých halách, obvykle s velkými výstavními kruhy...

Soutěže (finálové soutěže) na výstavách slouží ke zvýšení atraktivnosti výstav pro diváky, k propagaci pracovního či zájmového využití plemen, k propagaci výstavnictví a v neposlední řadě i k porovnání úrovně chovu jednotlivých plemen. Probíhají po ukončení posuzování v kruzích, vyjma předkol juniorhandlingu, která mohou mít individuální časový režim. 
Soutěže obvykle probíhají v níže uvedeném pořadí:

Mladý vystavovatel (Junior Handling).
Tato soutěž je užitečnou přípravou budoucích vystavovatelů. Hodnotí se předvádění psa, proto není rozhodující kvalita předváděného psa. Soutěžit se může i se psem, který nebyl na dané výstavě posouzen.
Rozdělení věkových kategorií:
1. skupina 9 - 13 let
2. skupina 13 - 17 let 
Soutěže ve věkové kategorii 9-13 let se může účastnit ten, kdo nejméně jeden den před dnem konání výstavy dosáhne věku 9 let a současně v den konání výstavy nedosáhne věku 13 let. 
Soutěže ve věkové kategorii 13-17 let se může účastnit ten, kdo nejméně jeden den před dnem konání výstavy dosáhne věku 13 let a současně v den konání výstavy nedosáhne věku 18 let. (citován Výstavní řád ČMKU ke dni 1.8.2006)

Lucka a Cody úspěšně na MVP Bratislava 2005... Juniorhangling: popularitu plemene Chinese Crested dog v téhle soutěži zahájila výraznými úspěchy Jana Kvíčalová s Casanovou Pupo-Haichi, pokračuje v ní Cody z Haliparku a za nimi i další psi. Lucka Kotěrová si s Codym z Haliparku náramně rozumí... zasloužemě spolu vyhráli juniorhandling už mnohokrát Juniorhandlig - Stuttgart 2005 - Celine Feldmann a Cody Sandra Burger si s Codym zasoutěžila i na EV v Helsinkách 2006!

Nejlepší dospělý vystavovatel - (Seniorhandling) rozhodčí posuzuje správné a typické předvedení pro to které plemeno a spolupráci mezi vystavovatelem a psem. Nezáleží na exteriérové kvalitě psa, ale na schopnosti vystavovatele psa předvést a navázat s ním kontakt.

Nejhezčí pár psů (Best brace, Paarklassen, Das schönste Hundepaar, Meilleur couple, Mejor pareja)
Pes a fena jednoho plemene, kteří byli na výstavě posouzeni a jsou v majetku jednoho majitele. Hodnotí se celkový soulad páru, správně vyjádřený pohlavní výraz i jednotnost pohybové mechaniky.
Pozn.: kupodivu ani na nejprestižnějších výstavách se moc neřeší jednotná barva v páru. Například loni na světové výstavě v Buenos Aires osadil třetí místo páv kombinaci pudl bílý a černý...

Páry na světové výstavě v Dortmundu 2003 - bodovali mexičtí naháči... Pár by měl být co nejsouladnější, s dobře vyjádřeným odlišným pohlavním výrazem psa a feny... Úspěšným párem Chinese Crested Dog byl i Akim Hvězda z Podmok a Belissa z Haliparku. Nejmladší úspěšný pár CCD v celé historii na stupních vítězů - Eso a Elizabeth z Haliparku byli teprve 16 týdnů staří když pod vedením Lenky Markovičové stanuli na stupních na zahraniční výstavě! Krásný pár číňánků vystavuje i paní Salátová... Cris a Gerda Jana Kvíčalová a její pár v Mladé Boleslavi 2005... Markéta Šimečková - pár Carlo a Francesca - i oni byli už vícekrát úspěšní...

Chovatelské skupiny (Best breeders group, Zuchtgruppenbewerb, Lots d´élevage, Grupo de Cría)
Do soutěže o Nejlepší chovatelskou skupinu může chovatel přihlásit minimálně tři psy pocházející z vlastního chovu, kteří pocházejí z různých spojení (min. od dvou různých otců nebo matek) a byli na výstavě posouzeni. Psi nemusí být v majetku chovatele. Hodnotí se shoda typu, barevnosti, celkového vzhledu i soulad skupiny.
Pozor: některé země mají počet psů stanoven striktně na tři nebo na čtyři, většinou ale není maximální počet psů ve skupině omezen. Rozhoduje znění propozic výstavy.

Chovatelská stanice Modrý květ svým vítězstvím na světové výstavě i evropské výstavě 2002 navždy změnila dějiny plemene čínský chocholatý pes. O jejím úspěchu se mluví ještě dnes... Oblečení i předvedení skupiny se stalo nezapomenutelným... Fotografie skupiny vyšly i v anglické publikaci věhlasného autora a dopisovatele novin Our Dogs Roberta Killicka !!! Eurodogshow FCI Paříž 2002 - ch.s. Modrý květ ve zlatém! Druhé neopakovatelné vítězství! Další úspěch chs.s Modrý květ - World dog show 2003 Dortmund - 2. místo Poslední slavné vystoupení ch.s.  Modrý květ a vítězství na 40. jubilejní Eurodogshow v Kotrijku u věhlasné anglické rozhodčí!

Soutěž o nejlepšího plemeníka (Progeny group, Nachzuchtgruppen wettbewerb, Milleurs groupe de chiots, Grupos de reproductores) se vypisuje pouze na klubových a speciálních výstavách v ČR (v zahraničí i na výstavách vyššího typu, včetně některých sekčních). Do této soutěže nastupuje plemeník s nejméně 5-ti potomky, kteří byli na výstavě posouzeni. Hodnotí se typ a kvalita odchovu. Plemeník nemusí být na výstavě posouzen v normální konkurenci.

Nejlepší veterán (Best veteran, Meilleur vétéran, Mejor veterano)
(= finálová soutěž, která má paradoxně stejný název jako titul udělovaný v přímo kruhu)
- o titul soutěží dle znění propozic buď všichni jedinci ocenění titulem Nejlepší veterán nebo jen nejlepší z nich (pes nebo fena), jehož určil rozhodčí v kruhu.

Ich. Aryan z Vlozu byl u nás prvním, který mohl věkem začít soutěžit mezi veterány... Dnes už na nás pohlíží jen z psího nebíčka... Ich. Cenn Modrý květ - ač veterán, může směle soutěžit mezi mladými i o BOB ! Ich. Gwendy od Zlaté Samanty - fenka už se pyšní veteránskými tituly několika zemí! Krásná veteránka z Finska na EV Helsinky 2006

Nejlepší štěně (Best Baby)
(může být rozděleno na psy a feny) - soutěží vítězové tříd štěňat ve věku od tří do šesti měsíců, smyslem soutěže je socializace štěňat a zvykání na výstavní procedury formou hry a kontaktu s ostatními psy i lidmi

Prefix Hold Your Horses - BIS puppy na World dog show v Portu 2002. Maj. Gunila Agronius, judge: J.P. Texeira (Portugalsko)Nejlepší dorost (Best Puppy)
soutěž může být rozdělena na kategorii psů a fen. Existuje i posuzování podle skupin FCI s následnou soutěží BIS dorostu. Záleží na pořadatelích a jejich zvyklostech. Nepořádá se na všech výstavách, čtěte vždy propozice a informace v katalogu. 

Nejlepší mladý pes (může být jako Best junior of Day, BIS junior; Bester Junior Rüde, Beste Junior Hündin, Meilleur junior, Mejor joven) - soutěž může být rozdělena i na psy a feny. Existuje i posuzování podle skupin FCI (zadává se titul Junior BOG) s následnou soutěží junior BIS = BIS mladých, kde soutěží jednotliví vítězové skupin FCI mladých. Nepořádá se na všech výstavách (ale na většině ano), čtěte vždy propozice a informace v katalogu.

Vítěz skupiny FCI (BOG) Best of Group - do soutěže nastupují všichni vítězové plemen (BOB) příslušné skupiny FCI. Pořádá se na všech národních a mezinárodních výstavách.
Pozn: zkratka BOG znamená totéž co BIG (Best in Group), jen BOG se nyní používá častěji a je uvedena oficiálně ve výstavním řádu FCI...

Elvis Modrý lvět - BOG na MVP České Budějovice  14.10.2001 BIG na CACIB Mallorca 2005 - Ich. Gessi Modrý květ, judge: Knut Sigurd Wilberg (N) BIG CACIB Leszno 2003 - Ich. Akim Hvězda z Podmok, judge: Erwin Deutscher (A) BIG Champion of Champions 2004 Budapest - Ich. Gessi Modrý květ, judge: Steffi Kirsbichler (A) BOG na NVP Mallorca  - Ich. Cody z Haliparku, judge: Enrique Filippini (Argentina) BIG na CACIB San Marino 2006 - Ich. Cody z Haliparku, judge: David Ojalvo (Argentina) atd.

Nejkrásnější pes dne - Best of Day (BOD) - do soutěže nastupují vítězové skupin FCI (BOG), které byly toho dne posuzovány. Jde o soutěž vypisovanou na vícedenních výstavách. O titul BIS pak soutěží vítězové jednotlivých dnů nebo se BIS vůbec nezadává. Tato soutěž nesmí být vypsána na sekčních a světových výstavách.

Best of Day na CACIB Szombathely - Ich. Gessi Modrý květ, judge: Hans Müller (CH), prezident FCI Best of Day NVP Ostrava 2006 - Ich. Cody z Haliparku, judge. Petr Řehánek, Cz Ich. Cody z Haliparku - BOD na MVP Praha 2006, judge. Vladimíra Tichá, CZ

Vítěz výstavy (BIS) – Best In Show. Do soutěže nastupují všichni vítězové skupin FCI - BOG (případně vítězové dne - BOD).
Pozn.: u výstav jiných typů než národních (platí národní výstavní řád) a mezinárodních (platí mezinárodní výstavní řád FCI) nastupují do soutěže vítězové určení zněním propozic nebo platí klubové výstavní řády (např. vítězové plemen na klubových či speciálních výstavách pro více plemen a pod.) Na nižších typech výstav odpovídá titulu BIS titul Nejkrásnější jedinec (klubové, speciální, oblastní, krajské...) výstavy.

BIS Champion of Champions 2005 Bratislava - Ich. Cody z Haliparku Ich. Cody z Haliparku - první labutěnka v historii, která v ČR vyhrála BIS na MVP Praha 2006

Podrobnější podmínky účasti, případně další soutěže ví musí být uvedeny v propozicích a katalogu výstavy. Je vhodné v propozicích a v programu výstavy uvést i přehled všech doprovodných propagačních akcí. 

S jakými soutěžemi jsme se také setkali?
Nejlepší jedinec národního plemene dané země (Best National Breed) - soutěží BOB jedinci národních plemen země, ve které se výstava pořádá (u nás by to byla jen česká národní plemena, nikoliv plemena neuznaná, která máme ve skupině "XI" národní a neuznaná plemena), soutěž slouží k propagaci chovu národních plemen
Vítěz vítězů - vybírá se nejlepší jedinec výstavy předvedený ve třídě čestné

Vítězná skupina soutěže generací na výstavě KCHN v Blansku - Gwendy, Apollo a Cibetka. Zábavné a propagační soutěže anebo co koho ještě napadlo: (berte je jen jako prvky pro zpestření, tituly z nich jsou pouze čestné a nikam se nezapisují, slouží pro propagaci plemene)
Soutěž generací - musí být předvedeni jedinci nejméně ze tří generací, hodnotí se jednotnost typu
Nejsouladnější dvojice - soutěží pár psů bez ohledu na pohlaví v majetku jednoho majitele. Hodnotí se shodnost vzhledu obou jedinců v páru.
Dítě a pes...
Někdy uspěje i malá holčička s malým psíkem u věhlasného rozhodčího :))) judge: Steven Seymore - Austrálie! Dítě a pes - soutěží děti (obvykle maximálně do 15 let) a psi, vybírá se podle citu :)), buď obejdou společně kruh nebo se projdou jen rovně tam a zpět. Prvky juniorhandlingu se po nich nevyžadují. Úspěch u diváků i poroty mívají nejmenší děti se psy, kteří k nim ladí, bez ohledu na velikost. Maličké dítě a velký méně ovladatelný pes ale může v soutěži způsobit víc problémů než radosti. Myslete na to, že dítě musí psa alespoň trochu zvládnout a bezpečnost všech je na prvním místě!. Zodpovědnost je na straně rodičů. 
Jedinec s nejdelší srstí, s nejdelším uchem, s nejlepší barvou (pepření, rozložení barev atd.) atd. atd.

O co se soutěží na vašich výstavách? Napište nám - informace rádi doplníme.

Příště: Velký slovník kynologických ZKRATEK - Díl 15.

© Ing. Libuše Brychtová 03. 08. 2006