Rozdíly mezi naháči

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Jaký je rozdíl mezi čínským a peruánským naháčem?
(Aktualizováno: 31.5.2006)

Labutěnka a naháč. Dvě variety čínského chocholatého psa.Peruánští naháči stávají často na stupních vítězů na výstavách.Pokusím se shrnout základní fakta a vlastnosti, odlišující zmíněná dvě plemena naháčů. Dotaz na hlavní rozdíly mezi nimi patří k nejčastějším, které od zájemců o naháče dostávám, proto jsem se rozhodla napsat článek pro všechny. Snad se vám bude líbit. Budete-li mít další dotazy nebo naopak náměty na doplnění, napište mi je.
( Díky za vaše e-maily, doplnili jsme loňské změny pro chov osrstěné variety peruánského naháče v ČR)

Čínský chocholatý pes

Peruánský naháč

Zde najdete znění standardu
čínského chocholatého psa.

Zde najdete znění standardu
peruánského naháče.

Dvě interšampionky plemene čínský chocholatý pes.Čínský chocholatý pes má uznány dvě vzhledově zcela odlišné variety: varietu bez srsti – naháče, hairless a varietu dlouhosrstou – labutěnku, powder puff. Obě se nohou narodit v jednom vrhu. Má standardem stanovenou jednotnou ideální velikost do 30 cm pro fenu a do 33 cm a hmotnost by neměla překračovat 5,5 kg. Jde o malé společenské plemeno, zařazené do IX. skupiny FCI.

3 velikosti peruánských naháčů - foto z knihy "Hairless Dogs - The Naked  Truth" - by Amy Fernandez a Kelly Rhae.Peruánský naháč má standardem uznány tři velikostní rázy: malý 25-40 cm, střední 40-50 cm, velký 50-60 cm v bezsrsté formě. Ve vrzích se ale, stejně jako u ČCHP, rodí dvě variety, bez srsti a osrstěná. Plemeno je zařazeno mezi tzv. primitivní plemena v V. skupině FCI.

Labutěnka - osrstěná varieta čínského chocholatého psa - může připomínat afgánského chrta.Čínský  chocholatý pes v dlouhosrsté varietě může vzhledem připomínat malého afgánského chrta a ve varietě bez srsti malého koníčka (chocholka s hřívou na hlavě, Afgánský chrt.osrstěný ocásek a ponožky srsti na dolní třetině končetin, elegantní Ch. Akim Hvězda z Podmok předvádí eleganci čínských naháčů. prostorný pohyb). V chovu se objevují i takzvané „mezitypy - semicoat“, což jsou poněkud více osrstění naháči. Přebytečná srst ze stehen a hřbetu se pro výstavní účely upravuje holením. Podobají se? Ideálem a cílem chovu je však čistý naháč s bohatou chocholkou, ponožkami a osrstěním ocasu. Vzhledově se plemeno rychle vyvíjí a ve výstavním kruhu lze vidět odlišné typy. Štíhlý, na vyšších končetinách stojící, celkově subtilnější "deer" typ a podsaditý, nižší, viditelně pevnější "cobby" typ. Moderní chov ale směřuje k typu mezi deer a cobby, což znamená středně silnou, vyváženou kostru, pevnější končetiny než u deer typu, ale jemnější než u cobby typu, elegantní dlouhou, čistě modelovanou hlavu, dobře utvářený hrudník, výraznější úhlení končetin a prostorný pohyb.

Peruánský naháč velký.Bezsrstá varieta peruánského naháče má jen nepatrné množství srsti na hlavě, zbytečky srsti mohou být na konci ocasu a na končetinách. Jinde na těle by se srst neměla vyskytovat vůbec a pes by měl být čistým naháčem. Osrstěná varieta peruánského naháče má většinou krátkou přilehlou srst, nejčastěji v bílé barvě se znaky, tmavé či žíhané. Osrstěná varieta peruánského naháče.Tato varieta je v několika evropských zemích chována a vystavována se souhlasem národního kynologického svazu (standard pod patronátem Peru jí neuznává). V ČR mohla být díky povolení chovatelské komise ČMKU řadu let též používána v chovu a účastnit se klubových akcí. Od roku 2005 se kvůli iniciativě a osobní intervenci bývalého předsedy KCHN (pana JL) na ČMKU opět nesmí v ČR zařazovat do chovu ani vystavovat. Osrstěná štěňata sice dostanou PP, ale prodejná jsou jen jako mazlíčci bez možnosti dalšího využití v českém chovu.

Čínští naháči i labutěnky jsou živí, hbití, mrštní a hraví psíci. Mají citlivou a láskyplnou povahu, velice rádi se chovají i mazlí, nesmírně milují přítomnost kteréhokoliv člena rodiny a chtějí s ním být co nejčastěji v těsném kontaktu. Na druhou stranu jsou Vůbec první ucelený portrét plemene čínský chocholatý pes otiskl časopis Pes přítel člověka v čísle 10/1996.sportovně založení a houževnatí, bleskurychle reagují na podněty z okolí, mají rádi vycházky i cestování. Pro většinu majitelů je dotyk teplé jemné kůže naháče zvláštně příjemný. Někdo jej definuje jako pocit klidu, jistoty, bezpečí, někdo jako uspokojení z ochrany přítulného tvora. Některé ženy si možná vybaví hlazení malého dítěte a senzitivní majitelé nadšeně popisují vjem velkého množství pozitivní energie předávané z kůže psa na jejich osobu. V časopise Svět psů v čísle 7/1999 najdete obsáhlý portrét plemene čínský chocholatý pes.Někteří naháči nebývají nadšení z přítomnosti cizích osob a až na příslovečné výjimky nepatří k plemenům, která by se živelně a s radostí vrhala na každého neznámého člověka. V tomto ohledu jsou občas zdrženliví. Jakmile si však danou osobu prověří a zařadí jí do okruhu rodinných známých, budou jí věnovat svou přízeň stejně tak, jako ostatním přátelsky naladěným duším. I měkoučká srst labutěnky je velmi příjemná na dotek. Zejména štěňata připomínají plyšové medvídky a jejich kožíšek je heboučký jako nejkvalitnější samet. Dospělá labutěnka, se srstí připravenou na výstavu, představuje prototyp krásy a elegance. Její splývající srst za ní při rychlejším pohybu vlaje jako závoj, je rovná a nadýchaná. 

Dva peruánští naháči střední - štěňata.Jací jsou peruánští naháči? Nedůvěřivost k cizím lidem je jim vrozená. V časopise Svět psů v čísle 3/2000 najdete obsáhlý portrét plemene peruánský naháč. Jako taková by měla být respektována s ohledem na jejich značně specifickou psí osobnost, ale agresivita či nadměrná bázlivost by neměla být tolerována. Dospělý peruánský naháč je tichým a ukázněným členem domácnosti, o kterém téměř nevíte. Bezdůvodně nikdy neštěká, ale před opravdovým nebezpečím důrazně varuje. Bez hranic miluje svou rodinu včetně dětí (z návštěvníků však jen ty osoby, které si sám vybere!). Svou lidskou „smečku“ dovede i ohlídat, spokojeně umí lenošit ve vyhřáté pánečkově posteli nebo v křesle ozářeném slunečními paprsky.  Při vycházkách venku je aktivním a neúnavným sportovcem s obdivuhodnými pohybovými  schopnostmi. Peruánský naháč střední - typická hlava mladé fenky. S jinými plemeny se snáší bez problémů, ovšem může-li si vybrat parťáka ke hře, zvolí raději příslušníka svého plemene. Nikdy by neměl být trvale umístěn v kotci, kde jeho citlivá duše strádá. Izolace od lidí může vážně ovlivnit jeho povahu! Hodí se tedy především do bytu, kde žije ve stálém společenství rodiny. Komunikace mezi lidmi rozvíjí i jeho obzory a projevy.

Je ověřeno, že čínský naháč může plnit důležitou roli v bezdětných manželstvích, protože je schopen svou přítulností, dobře srozumitelnou mimikou tváře a v neposlední řadě i díky přímému kontaktu své teplé kůže s lidskou pokožkou, vyvolat spontánní pocity, které dítě sice nenahradí, ale alespoň je velmi dobře zastupují. Chocholka a husté ponožky na končetinách jsou chloubou každého čínského naháče.Vhodný je i k odrostlejším dětem a ke starším či osamělým lidem, může být vynikajícím psem pro canisterapii. Všeobecně je čínský chocholatý pes typickým rodinným psem. Platí, že čím více lidí kolem a čím více lásky k němu, tím lépe. Zcela nevhodný je pro majitele, kteří by si chtěli zakoupením exoticky vyhlížejícího psa léčit jakýkoliv komplex. V žádném případě nepatří do kotce ani do místnosti, kde nemá, pro něj tak důležitý, kontakt s člověkem. V takovém prostředí strádá a s ohledem na jeho citlivou povahu je takové omezení kvalifikovatelné jako týrání zvířete. Ideálním partnerem čínského chocholatého psa je laskavý majitel se srdcem na dlani a s pochopením pro výjimečnost plemene, které dokázalo přežít tisíciletí.

Hlava peruánského naháče středního - interšampion.Velikost peruánských naháčů se až do bonitace odhaduje dle vzrůstu jedince a majitelé hlásí psy a feny na výstavy do příslušného velikostního rázu dle svého uvážení. Po bonitaci, kdy je oficiálně změřena kohoutková výška, je jedinec definitivně zařazen do příslušného rázu. Peruánský naháč střední.Velikosti se mezi sebou kříží bez omezení takže se paradoxně může stát, že na výstavě uvidíte sourozence z jednoho vrhu ve všech třech velikostních rázech a každý z nich si může odvézt CACIB i BOB, neboť ty se dle standardů FCI zadávají pro každý ráz odděleně.

A rada na závěr. Jestli se chcete opravdu dobře rozhodnout, přijďte se podívat na některou z výstav a seznamte se s oběma plemeny na vlastní oči. Můžete se také zeptat přítomných majitelů, co je na jejich plemeni zaujalo, proč si ho pořídili a jaké s ním mají zkušenosti. Solidní chovatel i majitel se vám bude vždy rád věnovat. Prostudujte veškerou dostupnou literaturu a články v odborných časopisech, poraďte se, ptejte se. Přeji vám úspěšné rozhodnutí.

© Ing. Libuše Brychtová

V časopise Svět psů číslo 9/1999 najdete portét plemene mexický naháč.P.S. pokud máte dojem, že jsem zapomněla na mexické naháče, pak vězte, že nikoli záměrně. V naší republice jich je bohužel velmi málo (pokud vím dva). I ve světě jsou považováni za vzácné plemeno, které není nikterak početné. Rozhodnout se pro mexického naháče znamená mít nemalé finanční zázemí, skvělé jazykové vybavení a kontakty ve světě. Nejvíce informací o mexických naháčích najdete na internetu, zadáte-li do některého z vyhledávačů pojem např.: xoloitzcuintle. Standard najdete ZDE