Demonstrace

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Pohled na Václavské náměstí.Mýma očima

Demonstrace proti návrhu zákona č. 805 na Václavském náměstí dne 22. ledna 2001 proběhla v klidu a za přítomnosti minimálně 1000 lidí. Oficiálně uváděné počty kolem 200 až 300 jsou nesmyslně nízké a neodpovídají skutečnosti. Organizátoři předem uspořádali tiskovou konferenci pro média, ovšem jejich zájem byl prach mizerný (přišli 3 novináři!). Pak se divme, že předkládané informace vypadají tak, jak vypadají. Heseů s transparentů bylo dostatek. Televizní štáby natočily jen začátek akce a pak se vytratily. Záběry neodvysílala Nova, pro kterou to asi byla celkově nudná akce. Mezi demonstrujícími panovala dobrá nálada i přesto, že od rána hustě sněžilo a Praha se potýkala s kalamitou na silnicích. Už doma jsem si navlékla lyžařské ponožky, dva svetry, teplou bundu s kapucí, klobouk, rukavice a silné kalhoty. Pravda, při jízdě v tramvaji mi bylo horko, ale na místě samém se vyplatila každá vrstva. Ještě že bylo čemu tleskat!

Kdo přišel?

Řada lidí přinesla transparenty nebo alespoň zvětšené nápisy, trefně vyjadřující jejich názor a názor řady dalších pejskařů. Každý účastník dostal papírový metr s heslem akce Jeden metr a letáček s hlavními body požadavků demonstrujících. Bez klobouku, teplé bundy a zimních bot bych umrzla. Vedle stanu a pódia se scházeli všichni důležití. Paní Tichá za ČMKU, paní Poláková, pan Šiška, paní Pečená, Drábová a Jarošová z plemenných knih ČMKU, pan Fiala z předsednictva ČMKU, za psí média RNDr. Dvořák a paní Trankovská, od internetu se utrhla paní Krásová (www.chovpsu.cz). Mezi novináři a fotografy pracoval i Honza Šimeček, čímž mu děkuji za poskytnutí obrázků, na které se můžete podívat. Velkou radost mi udělala přítomnost funkcionářů ze spřátelených klubů společenských plemen (od buldočků paní Kolářová, od špiců paní Marušková, od mopsů pan Raba, od pekinézů pan Peroutka, od shih-tzu paní Krsková, aktivně pomáhala paní Fanfrdlová od kavalírů – ostatní mi prominou, určitě jsem se s někým minula nebo neviděla). Z našeho klubu jsem viděla již jmenovaného Honzu Šimečka a s ním samozřejmě Markétu Chrtkovou, Na sraz dorazila i členka našeho Klubu s nahou fenkou. zúčastnila se moje maličkost a také bývalá členka klubu Zuzana Zemanová (už je vdaná a má jiné příjmení, které ovšem neznám, je majitelkou i psa Belami Modrý květ), která sebou měla Isongo Isabel od Zlaté Samanty. Ta, byť je z ní momentálně ostříhaná labutěnka, hájila naše barvy nejlépe. Pro fotografy se stala vděčným objektem.

 Co se dělo?

Demonstraci zahájili autoři petice Jeden metr, po nich výtečně hovořila paní Tichá, vystoupil zpěvák David David (majitel ASTT), hovořili chovatelé i funkcionáři klubů, slyšeli jsme stanoviska Veterinární správy a Ústřední komise na ochranu zvířat. Všichni jako jeden muž a všichni v jednom šiku na obranu psů. Je potěšitelné, jak krizová situace spojila všechny pejskaře bez ohledu na plemeno. Také zástupci některých klubů přednesli stanoviska, která ,jako postoj k situaci, zaujal jejich výbor. Škoda, že u nás se mnou rozeslané materiály nijak neujaly. Snad to ještě jako klub doženeme, zákon se má projednávat už v polovině února. Přítomné pobavila zpráva z volebního okrsku poslance Kořistky, kde některé No comment. obce v jeho regionu vyjadřují důrazný nesouhlas s jeho návrhem. Vynikající byl i humorný, leč dokonale trefný příspěvek o tom, jak autorovi pomohl návrh zákona pochopit, čím vším je mu jeho vlastní pes nebezpečný (např. spaním v posteli, vítáním návštěvy s výskoky, trháním vybavení bytu, žraním jeho jídla, terorem nezbytného venčení  atd.). Je vynikající, že i v těžké chvíli jsme schopní brát situaci s humorem.

 Co dál?

Odcházela jsem s promrzlýma nohama v 17 hodin. Po dvou hodinách mi končetiny bez varování vypověděly službu a donutily mě k ústupu. Roztála jsem doma až po třech hodinách a po d třemi naháčky, hřejícími na plný výkon. Přece jen bylo chladno. Demonstrací ovšem nic nekončí. Ačkoli je pod Peticí již před 40 tisíc podpisů, poslanci budou návrh projednávat, protože pan Kořistka jej odmítl stáhnout z jednání. Polovina února se tedy stane rozhodujícím okamžikem, který může naše naháče odsoudit k celoživotnímu pohybu na vodítku a s náhubkem (kdepak je vezmeme?) Především naháčci ve městech nebudou mít šanci k volnému pohybu, protože riziko udání nějakým dobrákem a následná pokuta 10 tisíc Kč je smrtonosná. Nebuďte smutní, ještě můžete pomoci.

 Kde můžete pomoci?Rozumných lidí se sešlo naštěstí dost. Nebezpečí je na chvíli zažehnáno.

Sledujte stránky www.chovpsu.cz. Na nich najdete aktuální informace kde a jak pomoci. Naši psi nás potřebují! Děkuji vám všem.

Brychtová