Kosmetické minimum pro majitele naháčů

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

* Updated: 18.12.2010

¨Naháček a labutěnka. Dvě rozdílné variety čínského chocholatého psa.Krásný naháček s jemnou kůží a letně opálený je radostí pro svého majitele i pro diváky na výstavách.Plemena naháčů v dnešní době a v naší zemi už nejsou téměř ničím příliš exotickým. Mnozí lidé už dobře rozeznávají naháče peruánské i čínské chocholaté psy v obou varietách. Málokdo však ví, jakou péči naháči vlastně vyžadují. Práce s jejich srstí ani kůží není pro běžného majitele nijak složitá, ale majitel výstavního jedince se někdy musí stát odborníkem v oboru kosmetického průmyslu. Předávání zkušeností týkajících se prověřených značek jednotlivých přípravků je nedílnou součástí zanícených debat mnoha chovatelů naháčů. Proč?

Čistota - půl zdraví naháče!

Labutěnkám se budeme věnovat vzápětí.Základním krédem majitele naháče bez rozdílu plemene a variety by měla být čistota. Jestliže je naháček zanedbáván, ponechán ve špíně a prachu bez očisty, je to nejlepší cesta ke kožním potížím a celkovým zdravotním problémům, které naháči jinak nemají. Jedince bez srsti lze koupat bez problémů třeba denně, pokud je po umytí kůže ošetřena vhodným hydratačním krémem. Tak se naháči stávají ideálními společníky pro majitele, kteří milují čistotu a voňavý pejsek pro ně bude stejně nepostradatelný jako vlastní značkový parfém. Osrstění jedinci se koupou dle potřeby, obvykle nejméně 1-2x za měsíc, ale bez výjimky vždy před výstavou, někdy i raději 2x v týdnu před ní.

Typy kůže - moje zkušenosti

Stejně jako má každý člověk jinou kůži, mají jiné genetické a kvalitativní předpoklady i naháčci. Někteří mají od narození kůžičku jemnou, hladkou a navždy prostou téměř jakýchkoliv problémů. S takovou jsem se setkala u našeho Arnyho. Podobně na tom býval Aryan, jeho kůže byla také čistá a hladká, ale na omak o dost pevnější, než je Arnoldova. Akim měl kolem období puberty asi tříměsíční problém s vyrážkou a infekcí na stehnech obou zadních končetin. Museli jsme použít i antibiotika a speciální koupelové kůry, ale od té doby se stav dokonale upravil a dnes, kromě tu a tam ucpaného póru z hrabání na zahradě, nepotřebuje žádnou nadstandardní péči. Gessi, má úplně jiný druh kůže, než kluci. Po těle hladkou, poměrně jemnou, na zádech nepatrně pevnější, absolutně jemnou na hrudníčku a pod krkem. Ani nevím, jak jsem absolvovali období puberty, ale potíže s pupínky na venkovní straně stehen jsme řešili ve věku asi dvou až tří let a nejvíce po hárání. Geska trpěla na falešnou březost a mám dojem, že hormonální bouře se projevovala i na stavu kůže. Jedno období jsem jí vystavovala méně a léčili jsme zánět i infekci. Nic pěkného, ale podařilo se a Gessi má dnes kůži velmi pěknou a jemnou. Co doma na žádném psovi nemám je silná, hrubá kůže s většími póry. Tu ale někdy vídám na výstavách u jiných psů. Na pohmat je kůže drsná, jakoby více otevřená, mnohdy trpící uhříky. Záleží tedy na genetické výbavě a dispozicích každého jedince.

Koupání

Kůže naháčů je prakticky shodná s kůží lidskou. Je také pružná, hladká, středně vlhká, teplá, opaluje se, loupe se, může na ní být akné, může se vysušovat, mění barvu i strukturu s ročním obdobím, s postupujícím věkem na ní nasakují „stařecké skvrny“ může být poraněna -  ale hojí se rychleji než lidská. Naháče lze koupat kdykoliv a jakkoliv často. Nejméně jednou za týden by měl každý pes bez srsti prodělat důkladnou očistu, aby se uvolnily zanesené póry a kůže se mohla zhluboka nadechnout.

Po správném vykoupání je srst snadno rozčesatelná, nadýchaná a bez statické elektřiny. Naháče lze koupat pomocí libovolných prostředků od obyčejného dětského mýdla až po sprchové gely. Značek je na našem trhu nepřeberné množství. Největší špínu je třeba odmáčet a smýt pomocí porézní houbičky, do níž se zachytí nejen šupinky kůže, ale i hrubší nečistota a maz. Teprve pak následuje, jednou či dvakrát, důkladné mytí a sprchování. Pro občasné hloubkové čištění kůže na těle psa se hodí peelingové emulze či krémy s příslušným abrazivem. Je nutné pracovat velmi citlivě a systematicky. Vynechává se oblast čenichu, očí a uší i spodní část bříška a okolí pohlavních orgánů. Po důkladném opláchnutí je kůže hladká a jemná. Peeling se používá dle potřeby, nejčastěji však jednou za čtrnáct dní, ideálně 1x do měsíce. Použití záleží také na individuální kvalitě kůže toho kterého jedince. Ti s vysloveně jemnou kůží nepotřebují peeling téměř nikdy!

Srst na hlavě, nohou a ocásku u čínských chocholatých psů se myje přípravky v závislosti na tom, proč psíka koupeme. Jestliže jde o běžnou koupel pak postačí speciální výživný psí šampon (např. proteinový) a ochranný či regenerační kondicionér (doporučuji používat kvalitní značku psí kosmetiky, nikoliv šampon na 40 Kč ze Zverimexu!). Oba prostředky zajistí dobrou péči o srst a ochranu před nadbytečným lámáním chlupů. Pakliže se chystáte na výstavu, je na místě příslušný šampon dle vzhledu psíka. U psů s bílou srstí můžete použít šampon bělící, který po dvojím užití vykoná dokonalou proměnu srsti z ušmudlané v zářící bílou. U ostatních psů je třeba řídit se dle barvy srsti. Existují také šampony se speciálním leskem a s prevencí proti vzniku statické elektřiny v srsti.

Barevné šampony dnes dokážou divy!Následuje pečlivé použití kondicionéru, nejčastěji se zaměřením na zvětšení objemu nebo výživu srsti. Po jeho nanesení v dostatečném množství! (tak aby všechny chloupky byly pokryté a srst v ruce jemně klouzala), je vhodné chlupy ohleduplně pročesat jednořadým kovovým hřebenem. Tím se jednak zajistí rovnoměrné nanesení balzámu a jednak se srst výborně splachuje a poté rozčesává i suší. Kondicionér se v závislosti na návodu jeho použití nechává nějaký čas v srsti působit. Věřte tomu, že vhodně zvolený kondicionér špičkové značky, použitý správným způsobem a v dostatečném množství, dokáže opravdu zázraky! Po koupeli se kůže vysuší osuškou a srst v chocholu, na nožkách a ocásku fénem s pročesáním proti směru jejího, aby chocholka i ponožky získaly na objemu. Následuje nezbytná péče o kůži.

Ošetření po koupeli

Celého psa po koupání pozorně prohlédneme, náhodně zanícená místa ošetříme dezinfekční emulzí nebo pomocí tee-tree oil. Pokud někde zbyly ještě do hloubky zanesené póry, výbornou službu nám prokáží například kosmetické čistící kapesníčky, které vyrábí řada firem. Některé jsou účinnější, některé méně. To musíte vyzkoušet sami. Stejná pravidla platí i pro naháče peruánské, jen s osrstěním je minimum práce. Kapesníčkem jemně otíráme určené místo, čímž se do pórů dostane účinná látka a rozpustí hluboko uložené nečistoty. Pak jemnou prací prstů masírujeme přes kapesníček kůži a špína stoupá z hloubky kanálků vzhůru, kde jí kapesníček zachytí a absorbuje. Po proceduře může světlá kůže mírně zrůžovět. Pomůže uklidňující krém s příměsí aloe-vera. Kupodivu ani speciální čistící mléka a čistící toaletní vody nejsou tak účinné, jako zmíněné kapesníčky. Pečlivé vyčištění celého psíka je trošku dlouhodobější záležitostí, v níž je třeba zajistit pejskovi dostatek tepla, aby neprochladl.

Pokud naháčkovi oholíte tlamičku a jeho kůže je citlivější, pomůže uklidňující krém po holení, nejlépe dámský. Totéž platí pro jiné partie, pokud vyžadují holení nebo depilaci. Na ostatní kůži patří dobrý hydratační krém nebo gel (značku vyzkoušejte individuálně), který vylepší vlhkost kůže a zajistí rovnováhu její regenerace. Na výstavě lze lesk kůže zvýšit pomocí speciálního dobře vstřebatelného olejíčku pro psy ve spreji.

Běžná denní péče spočívá minimálně v otření kůže vlhkou žínkou a obden v použití standardního kosmetického krému. Protože si naháči rádi pochutnávají na voňavé a ošetřené pokožce, je nutné, aby používané krémy měly schopnost rychle se do kůže vsáknout, jinak bude efekt péče minimální.

Chce-li majitel věnovat svému naháči luxusnější péči, a ta se mu zaručeně vrátí v dokonale jemné pokožce, může se začít postupně orientovat v dámské kosmetice. Pravdou je, že dnešní kosmetika pro ženy má řadu skvělých vlastností, které se projeví i na kůži naháče. Hydratační krémy kůži zvláční, výživné zpevní, ochranné dodají obranu, regenerační celkově ozdraví.

Opalování a zima

Tentýž psík v "letní" barvě.V zimním období všichni naháčci bez dostatku sluníčka zesvětlají. Tedy pokud nechodí do solária! Speciální kapitolou u naháčů je slunění. Před pobytem na sluníčku je nezbytné psíka namazat ochranným krémem s vyšším faktorem nebo postříkat ochrannou emulzí. Čím časnější jaro a čím blíže k moři, tím vyšší faktor. Nanesení krému by mělo proběhnout zhruba 20 minut před sluněním. I tentokrát je nutné sledovat, zda psík snahu majitele pečlivě neolízal. Místa bez krému se na prudkém slunci opalují velmi rychle. A po slunění následuje i pro psíka koupel a krém či emulze po opalování s uklidňujícími látkami. Kůže krásně ztmavne, ale nevysuší se. Dobře opálený naháček nevyžaduje v létě už tolik pozornosti, jako „jarní bledulka“. Ani v zimě by neměla být kůže zanedbávána. Zimní krém s vyšším obsahem tuků je to pravé, protože i trochu chrání před zimou. Na tlapky platí jen vydatný krém typu ochranné indulony. Nejlepší funkci ale plní po celý rok zdravá a dobře ošetřovaná kůže na celém těle psa.

Vaše starosti s kůží

Speciální kapitolkou jsou uhříky v období psí puberty, eventuálně zanícené póry, vzniklé jako následek ne zcela vhodné či zanedbané péče. Náhodné pupínky či zanícené póry je dobré vyčistit a následně ošetřit lékárnickým lihem nebo jinou dezinfekcí a nechat zaschnout. Řada majitelů nenechá dopustit na prostředky obsahující látku tea tree v různých podobách. Světlejší místo po výskytu pupínků se časem doopálí. Stav kůže, která zjevně vyžaduje výraznější zákrok (silně zanícené plochy, mokvavé skvrny, podebraní místa, krvavé praskající boláky) doporučuji posoudit zcela individuálně a u větších rozsahů nechat včas vyšetřit odborným lékařem pro vyloučení infekce či nějakého jiného závažného onemocnění. Stěry z kůže a laboratorní rozbor by měl veterinář nechat udělat vždy, aby bylo možné stanovit cílenou léčbu a nikoliv podání širokospektrálních antibiotik naslepo. Kondici kůže můžete pozitivně ovlivnit potravinovými doplňky (skin caps, skin tabs, biotin, pupalkový olej a podobně). Pozornost je dobré věnovat i výživě psa. Někdy kupodivu pomůže změna typu granulí! Vyzkoušejte to a na kvalitním krmivu nešetřete. Vyplatí se Vám to.

Mnohdy záleží na místě výskytu uhříků a pupínků. Setkala jsem se se zánětem na krku způsobeným širším plstěným obojkem (stačilo vyměnit jej za tenký volnější kožený obojek nebo za tenčí řetízek) i nevhodným oblečkem na zimu. Oblečky všeobecně by měly být zespoda podsazeny měkkým nedráždivým materiálem a švy musí být dobře zapošité, aby kůži psa nedráždily. Zkontrolujte to, než obleček koupíte! 

Něco navíc

Gessi se jako správná dáma kopřivám vyhýbá a do strnišť neleze. Vzhledem k popsaným vlastnostem kůže naháčů je nutné si uvědomit, že mezi nebezpečí pro kůži patří kromě ostrých předmětů, větví, slámy na strništích, trnů a bodláků například i kopřivy. Na svědivé pupínky bezpečně pomůže Fenistil gel, který by měl patřit do lékárničky každého majitele naháče. Mírumilovný není ani bodavý hmyz – ovádi a komáři. Zde se vyplatí spreje z řady odpuzovačů. Pozor – pes nesmí postřik olizovat!  Na obzvláště drzá klíšťata platí jen Frontline, který navíc hravě zvládne i bleší cirkus stěhující se z jiného psa. Na menší oděrky lze použít propolisovou mast, jelení lůj nebo placentu, která usnadní hojení. Výtečné zkušenosti mám i s Aloe Vera gelem v co nejvyšší koncentraci, odeálně sto procent.

Perlička

Obrátila se na mě chovatelka jednoho štěněte naháče s dotazem, zda jsem se někdy setkala s kožním onemocněním v oblasti přechodu předních končetin směrem k hrudi, kde u psíka postupně vznikly jakési podivné tmavé skvrny. Veterinární lékař po chvíli práce diagnostikoval závažnou kožní infekci a neprodleně naordinoval antibiotika. Já jsem se poptala jsem se na průběh vzniku onemocnění a nechala si popsat přesné umístění oněch černých skvrn. Moje diagnóza po telefonu byla po chvíli přemýšlení jiná. Odřené nožky od lemu zimního svetříku či kombinézy! Zbytečná antibiotika letěla do koše a pan doktor poněkud ztratil odborný šmrnc. Z mé strany no coment!

V kolika měsících mohu začít koupat štěně naháče?

Možná se mnou nebudou všichni souhlasit, ale sama koupu štěňata už jako chovatelka, jen co začnou běhat po bytě a venku. Ne snad, že by to byl úmysl, ale někdy nejde hejno mrňat zmazaných od kaše, granulí nebo zaprášená z her na zahrádce nebo v pískovišti, dát do pořádku jinak, než kompletním vykoupáním. O koupeli před fotografováním celého vrhu ani nemluvím. Samozřejmě postupuji pomalinku, zvykám je na příjemně teplou sprchu, sušení i fénování a pravdou je, že po několika koupelích to prckům nepřijde jako nic zvláštního. Považuji ale za nutné zdůraznit, že jak naháčky tak labutěnky vždy dokonale vysuším, držím je v teple a pečlivě dohlížím na to, aby neprochladla. V týdnu po očkování koupání vynechávám. Nikdy jsem s koupáním neměla problém a řekněme si na rovinu, že vykoupat a vysušit 7 týdenní mrně je akce tak na 30 minut i při pomalé práci. Takže se nebojte a koupejte, kdykoliv je potřeba. Bonusem téhle práce je fakt, že novým majitelům předávám štěňátka slušně zvyklá na koupání, čímž jim šetřím další šok v novém prostředí.

* Máte-li nějaké dotazy, své zkušenosti nebo náměty, napište mi, prosím. Ráda Vaše příspěvky doplním: e-mail

Ozvali jste se hned:
Jsem ráda, že článek vzbudil váš zájem. Přišel i dotaz, zda je nutné o naháče "tolik" pečovat. Moje odpověď i vaše zkušenosti říkají, že nikoliv. Pro docela běžnou péči o naháčka postačí váš sprchový gel na koupání, namazání kůže jen když je moc suchá a fénování, pokud je taková zima, že by pejsek prochladl. Se vším ostatním si vystačí sám. A já jen dodávám, nezapomeňte stříhat drápky, ať vaši pejskové nemají "malé boty" a dobře se jim chodí.

Vaše rady, které nám posíláte (budu průběžně doplňovat):
* do koupele přidat čistě "přírodní kosmetiku" = 2 lžíce medu a 1 decilitr mléka. Kůže je potom vláčná a hladká.
(Pozn. LB: Když to mohou používat modelky, proč ne naháči, že?)
* při přesušené kůži lehce namazat olivovým olejem a nechat maximálně vsáknout. Jedna týdenní kůra obvykle postačí.

©   Ing. Libuše Brychtová 29.7.2003