Vybíráme štěně - 5. díl

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

 

Výběr labutěnky
(speciální fotogalerii najdete zde)

Bílá a plavá barva je u labutěnek nejčastější.Tahkle vypadá momentálně nejúspěšnější žijící evropská labutěnka...Rozhodli jste se, že si jako svého psího kamaráda vyberete labutěnku? Opravdu vám blahopřeji, protože pejsek s tímhle laskavým označením vám určitě přiroste k srdci. Labutěnky (= osrstěná varieta plemene čínský chocholatý pes, nazývaná též powder puff) jsou psi stejní jako ostatní a přece výjimeční. Jestliže naháči stále vzbuzují bouřlivé reakce svého okolí, labutěnka se jich dočká pouze tehdy, je-li načesaná, dobře ošetřovaná a pěkně upravená. Lidé, kteří četli byť jen jediný článek o čínských chocholatých psech, většinou s překvapením zjistí, že labutěnka je: "opravdu podobná afgánskému chrtovi!" A o obdiv máte postaráno. Ne všichni ale hned na poprvé poznají, že máte na vodítku malý poklad, který je kouskem historie lidských dějin. Nekynologové si dlouhosrstou varietu čínského chocholatého psa klidně spletou s maltézáčkem, jorkšírem, cotonkem, bišonkem a podobnými krasavci. Budiž vám útěchou, že by od sebe nerozeznali ani výše uvedená plemena. Zato neučesaná a neudržovaná labutěnka na první pohled vypadá jako trošku elegantnější voříšek. Zacuchaná, polámaná a odrbaná srst jí dokáže změnit k nepoznání. Ale to, jak doufám, nebude případ té vaší, viďte?.

Co má mít výstavní štěně variety powder puff (labutěnka)?
Tatáž fena se v dospělosti vyznačuje opravdu vynikajícím množstvím, délkou i kvalitou srsti. Zde roční.Labutěnka v 6. měsících - krásná, viďte?Po výstavní labutěnce chceme, kromě typově stejných prvků jako u naháčka (celkovou eleganci, krásnou dlouhou hlavu, co nejtmavší pigment nosu a očí, plný nůžkový skus a nejlépe i plný chrup, pevnou kostru, rovné končetiny se správným úhlením, rovný a bezvadně nesený ocas, vydatný pohyb a normální povahu), aby měla především dlouhou, jemnou, rovnu a kvalitní srst, jež má podle znění standardu "splývat jako závoj". Obdivuhodné osrstění je výsledkem součinu více faktorů. Zohlednit musíte genetický základ po rodičích, výživu a péči u chovatele, vyváženou kvalitní stravu, dostatek pohybu a správnou péči o srst u nového majitele. 

A jak má vypadat labutěnka v osmi týdnech věku?
Už tahle malá 8 týdenní fenečka má ve svém pohledu důstojnost příští šampionky. Beggy Modrý květ.Beggy Modrý květ byla historicky první labutěnkou v ČR, která získlala titul interšampion!Tři labutěnky ve věku 5 týdnů. Pokusím se vám to opět ukázat na fotografiích. V kontrolách vrhů jste před několik a lety mohli najít u těch nejlepších popis srsti jako: vynikající, ideální, hustá, jemná, rovná, výtečné délky vzhledem k věku. O stupínek níže (ale stále o stupeň nad pomyslným průměrem) stojí pojmy jako: nepatrně zvlněná, velice pěkná hustota, dostatečně dlouhá, odpovídající srst a podobně. Střední příčka, což je stále ještě slušná kvalita, je popsána většinou: střední jemnosti, středně hustá, solidní kvality, nepatrně kratší, mírně přiléhavá, o něco pevnější struktura atd. U štěňátek průměrných a méně povedených stálo: hrubší srst, kratší s ohledem na věk, měla by být daleko hustější, pevná struktura, srst zvlněná, kudrnatá, řídká, krátká na končetinách, hladká, přiléhavá atd. Tento podrobný popis byl Klubem u kontrol vrhů zrušen, takže dnes se musíte spoléhat jen sami na sebe (co se s námi naučíte :))) a na to, co vám řekne chovatel. Studujte tedy rodiče, jezděte po výstavách, dívejte se, ptejte se, učte se.

Uši a úprava srsti
Uši může mít labutěnka sklopené nebo stojící. Zatímco standard v Americe požaduje uši pouze vztyčené, což dává chovatelům jednoznačný cíl, standard FCI připouští obě možnosti. Z chovatelského hlediska tak vzniká výrazný protiklad, protože po naháčích chceme dokonale stojící uši a po labutěnkách, které jsou s naháčky v jednom vrhu, chceme ucho klopené, správně přiléhající k hlavě. Faktem je, že stále více chovatelů směruje svou práci ke zpevnění uší i u labutěnek. Netajím se tím, že mi to přijde geneticky i logicky rozumnější a vztyčeným uším u obou variet fandím. Úprava labutěnky v "evropském podání" znamená vyholenou čenichovou partii, která zdůrazňuje eleganci čistě modelované hlavy. Americký standard preferuje minimální zásahy do exteriéru psa, takže můžete vidět i labutěnky, které nemají čenichovou partii upravenou a připomínají spíše bearded kolii. (Způsobům a stylům úpravy srsti se budeme věnovat ve speciálním dílu našeho seriálu). Ilustrační foto - Americká úprava a vztyčené uši u labutěnky. Labutěnka by měla působit elegantně a lákat kolem jdoucí k pohlazení (na výstavě s nejprve zeptejte majitele, zda si psíka můžete pohladit, protože hladit načesaného a do kruhu připraveného jedince, to majitele jistě nepotěší...). Měla by vypadat i úpravně a ně jako smeták, do kterého právě hrom bacil. Vezměte si do ruky labutěnku na pudrování a pohlaďte si tvář. I s labutěnkou - pejskem byste měli mít podobně příjemný pocit. Už dávno neplatí, že se  labutěnka nemůže umístit v závěrečných soutěžích na výstavách. Ti nejlepší to dokázali na celém světě... 

Bílý pejsek s hnědými znaky. 8 týdnů.Speciální kapitolou je u labutěnek barva srsti
Nedivte se, jestliže barva srsti uvedená v kontrole vrhu i v rodokmenu vašeho štěněte přímo neodpovídá tomu, co zrovna vidíte. Chovatel je nad osmitýdenním štěnětem tak trochu v roli kouzelníka a věštce zároveň. Musí totiž odhadnout, jak bude barva srsti toho kterého jedince vypadat v dospělosti a to Proměna do dospělosti.8 týdnů. To jsou barvy - co říkáte?bývá docela umění. V zásadě však platí, že tmavé znaky či plotny u labutěnek s postupujícím věkem ztrácejí na intenzitě zbarvení a světlají. Černá se mění ve stříbřitou a někdy dokonce v téměř bílou, hnědá se odbarví do krémové nebo plavé, čokoládová zezlátne a postupně může vyzrát až do smetanové a tak podobně. Aby ale situace nebyla až tak jednoduchá, tak se u některých štěňat postupem času tmavý pigment na kůži teprve objevuje a z něj mohou naopak vyrůstat chlupy tmavé mezi světlými. Pěkné hříčky přírody, co říkáte? Podívejte se na přiložené fotografie v naší galerii a uvidíte sami, jaké zázraky vás u labutěnek čekají. I TADY najdete ukázky změn barev. 

A tytéž ve věku 8 týdnů. Změna, co říkáte?Výstavně perspektivní labutěnka vypadá v osmi týdnech skoroArtuš Lásky dar jako dorostenec (6 měsíců). Artuš Lásky dar ve třídě mladých. Porovnejte sami, jak se srst prodlužuje. jako medvídě. Zaboření rukou do její husté, téměř rovné, nádherně jemné a nadýchané srsti by mělo být pěkným zážitkem. U těch naprosto nejlepších a nejlépe ošetřovaných vám může srst připomínat i prachové peří, které se při fouknutí samo vznáší. Prvním vaším pocitem, když si štěňátko vezmete do náruče, by měl být vjem jemné a hebké srsti. Někdo si vzpomene na plyšového medvídka, někdo na měkoučkou pokrývku ze své dětské postýlky. Váš dojem by měl být v každém případě příjemný a štěňátko, které si vybíráte, by vám mělo být celkově sympatické. Protože pečliví chovatelé předávají novým majitelům labutěnky s upravenou hlavičkou, budete mít před očima vzor pro příští úpravu a také neopakovatelně sladký výraz očí malého raráška. Určitě vás také zaujme tmavý nos a hebký čumáček, až vás poprvé olízne. Právě tehdy budete definitivně ztraceni a necháte se unášet kouzlem labutěnky. Ať se vám s ní dobře žije.

Tak co? Už jste se rozhodli?K výstavní labutěnce samozřejmě patří speciální péče o srst před výstavou. Základy najdete v knížce Naháči (tu už máte jistě dávno přečtenou) a také se jí budeme věnovat v některém z dalších dílů tohoto seriálu na našich stránkách. Takže se k nám určitě vraťte pro další čtení.

© Ing. Libuše Brychtová 11/2001 (aktualizováno 5.1.2006)

A ještě pár labutěnek - porovnejte si sami, co se vám líbí a co ne:



Tak, dočteno? Chybí vám v textu něco? Máte další otázky? Ptejte se, pište, posílejte e-maily s vašimi dotazy a nápady a já s radostí napíšu další díly tohoto seriálu, ve kterém se pokusím všechny vaše otázky zodpovědět. Do té doby se mějte báječně - L. Brychtová