Výcvikový tábor - Svojanov - 2011

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Updated: 24.07.2011

„Není psa a majitele, který by nemohl jet k nám na tábor!“
(
Reportáž 20072008 a 2010 )
Kde se včas přihlásit na tábor Svojanov 2012? ZDE

!!! Gerard O´Shea bude opět v České republice 1. a 2. října 2011!!! Jeho seminář byste si neměli nechat ujít!
http://www.go2show.eu  Článek o jeho semináři je ZDE

Duha nad Svojanovem při výuce vystavování. Znáte větší idylku? Sem přibude GALERIE fotek ze Svojanova... a na tuto stránku ilustrační fotky...

Místo: areál SVOJANOV, vedle hotelu Svojanov a Mírovka ve Svojanově u Borušova poblíž Moravské Třebové
Termín prvních dvou běhů: 2.7. - 17.7.2011

Moravská Třebová - náměstíNa letošní Svojanov jsem se těšila od prvních podzimních plýskanic stejně jako posledních čtyři roky. Dovolenou v práci jsem si zařídila už v lednu, takže ani extrémní pracovní vytížení před odjezdem mi jí nemohlo pokazit. Jak prozíravé to bylo řešení se ukázalo měsíc před odjezdem na Svojanov. Změna pracovní pozice mi přinesla nekonečně prodlouženou pracovní dobu a soustředění myšlenek výhradně na práci místo balení na Svojanov. Ještě že jsem si nechala loňský seznam věcí ke sbalení v počítači! Moc mi pomohl. Ke dvěma týdnům na Svojanově jsem ale tentokrát balila ještě na vícedenní pobyt poblíž Liberce, kam mě zavedl předepsaný trénink ve škole, kterou rok studuji a letos jí zakončím bakalářskou prací. S těžkým srdcem jsem tedy ze Svojanova odjížděla o něco dříve rovnou do lesů v druhém koutě republiky. Dva týdny, kdy jsem učila ostatní, jsem skokem vyměnila za dny, kdy jsem spolu s ostatními učila sama sebe. Rozhodně to byla zajímavá zkušenost. První den v práci po třech týdnech jsem si připadala jako mimozemšťan, ale přes 250 nevyřízených e-mailů mě rychle vrátilo zpět do pracovního procesu. A nejen to. I v soukromých mejlech a na poště na mě celé tři týdny čekalo pár vydatných překvapení. Ale o tom až jindy a jinde. Život je pestrou mozaikou různých situací a je jen na nás, jak s nimi naložíme.

Pátý jubilejní ročník Svojanova byl pro mě nejkrásnější i nejnáročnější zároveň. Dojela jsem po poměrně deštivých dnech a první týden mě čekala výuka vystavování venku bez reproduktorů a mikrofonu, protože jim deštivé počasí nedělá dobře. Po večerech jsem navíc zhruba dvě hodiny přednášela a výsledek se dostavil. V pátek po první výstavě jsem úplně ztratila hlas. Hlasivky toužily po klidu, který jsem jim naštěstí o víkendu mohla trochu dopřát. Druhý běh jsem většinou učila už s mikrofonem, ale i tak to byl nápor. Do školy jsem odjela s chrapotem, jaký by mi nemusela závidět ani banda mutujících puberťáků. A to mě neminuly povinné veřejné prezentace a praktická cvičení... Ale výhoda se našla. První tři dny v práci za mě brali telefony kolegové :)

Záchranou mých sil se stal první běh tábora, kdy se sešla pohodová společnost psích nadšenců. Během odpoledních pauz jsem totiž doháněla spánkový deficit i doznívající zdravotní potíže a dlužno říci, že do postele jsem ve ztichlém hotelu pokaždé padala téměř polomrtvá. Díky intenzivním relaxačním technikám, které jsem se naučila za poslední rok ve škole, jsem se ale na každou lekci vracela odpočinutá, plně soustředěná a s nadšením pro věc jako vždy. Nedalo by mi to, abych neodvedla stoprocentní výkon. Budiž pro vás zkušeností, že věci často nejsou takové, jak na první pohled vypadají. Až se budete na někoho zlobit nebo ho rovnou odsoudíte, pomyslete na to, že z jiné strany vše může být úplně jinak. A je jedno, zda je to posuzovatel na výstavě, rozhodčí na zkouškách nebo nepříjemná prodavačka v obchodě. Jedno přísloví říká: "Za vším hledej člověka". Možná je čas si ho připomenout. A z veselého pejskařského pohledu bych ještě doplnila: "Za kdečím hledej také psa!" :) :)

Přednášky o vystavování se letos nesly v trochu jiném duchu než v letech předchozích. Když jsem se poprvé postavila před naplněný sál hotelu Svojanov, trvalo mi jen pár okamžiků než jsem si uvědomila, že si letos účastníci přijeli i pro něco jiného, než jen pro "veselé historky z natáčení" a humorné návody "jak na to". Samozřejmě, zažili jsme smích i zábavu, ale naproti nim jsme se společně s účastníky dotkli i našich srdcí a mluvili jsme s větší hloubkou o soužití se psy, o komunikaci s nimi, o našich návycích (překřížené ruce), o tom, jak je změnit, věnovali jsme se i pohledu na život z různých úhlů (příběh "Slepci a slon") a také o tom, čemu a jak věnujeme naší pozornost (Hlavně si nepředstavujte růžového... vzpomínáte?). Přiznávám, že oba turnusy a báječní lidé na nich mě hodně překvapili. Přijeli jednotliví lidé s nejrůznějšími osudy, s radostmi i starostmi, přepracovaní, zamilovaní, po rozchodech, úspěšní i neúspěšní, šťastní i méně šťastní. A na konci se rozcházeli nádherné osobnosti, které se o kousek jinak dívali na své psy, po sobě samých i po ostatních. Řada z nich se mi během týdne doslova proměnila před očima a tak nějak vnitřně zkrásněla. Kéž vám příjemný pocit ze Svojanova a vzpomínka na tyhle důležité chvíle vydrží moji milí! Byli jste báječní, vnímaví a ochotní lépe porozumět sobě i svým psům. Moc vám děkuji za nádherné setkání s vámi a jsem vám všem vděčná za podněty, nápady a zkušenosti, kterými jste mě obohatili! A děkuji již i za první ohlasy na Svojanov i na vaše první výstavní akce. Je moc milé je číst...

Doplním sem ještě podrobnější obsah večerních přednášek, aby si účastníci mohli to nejdůležitější kdykoliv připomenout...

Závěrečná táborová výstava měla na obou turnusech milou atmosféru a překvapivé finalisty. Na prvním turnusu papilonka, na druhém anglického setra. V praxi jsme na ostro vyzkoušeli řadu prvků vystavování, ale často rozhodovala momentální nálada ve dvojici, souhra na nevyzkoušeném travnatém povrchu a také charisma celé dvojice. Druhý běh měl navíc oproti prvnímu třídu veteránů, štěňat a ještě dvě kategorie junior handlingu! Díky všem, kteří tu byli. Byli jste skutečně ohromní!

Radost mi udělalo i týdenní setkání s naším Gardem z Haliparku a Crisem z Haliparku. Oba mají naprosto skvělé majitelky a je o ně dokonale postaráno. Také setkání s pravidelnými účastníky Svojanova mě těšila. U některých byly celkové pokroky za rok tak veliké, že jsem váhala, zda mají vůbec stejné psy! Skvěle a jen tak dál! Není lepší reklama pro Svojanov, než jsou spokojejí psi a dobře naladění majitelé.

Chvíle, kdy jsem si mohla po obědě sbalit batůžek a autem odjet do kopců v okolí Svojanova, kde za celý den nepotkám živáčka, bych nevyměnila za nic na světě. Po pracovním maratonu v průběhu roku a denní výuce se spoustou lidí je samota a kontakt s nádhernou zdejší přírodou balzámem úplně na všechno. Neberu si ani telefon a relaxuji na sluníčku na loukách s výhledem do krásné krajiny. Konečně mám čas se zastavit a nechat na sebe působit to, co mi po zbytek roku hodně chybí. Sluníčko, oblaka, modrou oblohu, čerstvý vzduch, louky, lesy. Letos jsem viděla tolik přenádherných motýlů! A možná víc než kdy jindy jsem si uvědomila, jak malebná je česká krajina, plná kopců a údolí, polí i lesů, strání, remízků i vesniček. Jsem šťastná za jasné vědomí toho, kde jsem doma. Cítím i velikou vděčnost za možnost zastavit se, rozhlédnout kolem dokola a vědět, kam patřím. Daleko snáze si tu také uvědomuji, co je důležité a podstatné pro můj život, kdo jsem a kam chci jít ve svém životě dál. Moc bych přála i vám, abyste našli místo pro své zastavení a klid. To nejdůležitější si neseme stále v sobě, ale pod náporem nároků okolního světa je tak snadné na to zapomenout... Není nad chvíle klidu a odpočinku na kopci nad  Svojanovem, v tomhle kousíčku světa bez internetu a se slabým signálem na mobil! Po třech týdnech beze zpráv, bez novin, bez mailů a vyplněných jen setkáváním s lidmi zanícenými opravdovou pejskařinou nebo skutečným lidstvím jsem se cítila jako politá živou vodou.

Děkuji bez výjimky všem, kteří přijeli a vystavování si s námi užili! Moc se na vás těším příští rok!

A jako vždy: "Děkuji Stáňo, letošní Svojanov byl v mnoha ohledem výjimečný... a zase nám oběma připomněl, co má doopravdy smysl dělat..."

Ambergold/SVOJANOV  - Stránky pořadatele a mnohadílná fotogalerie ze všech běhů!

Plním i přání účastníků a přidávám odkaz na knihy, které jsme při přednáškách zmínili:
Rhonda Byrne - Tajemství
Perre Franckh - Zákon rezonance
A nedá mi to abych nedoplnila ještě něco velice aktuálního a podnětného navíc:
Angaangaq - Roztavte led v srdcích
Ruediger Schache - Tajemství plánu vašeho života
Jean Donaldsonová - Lidé a psi: Střet kultur
Je to jedna výzva za druhou... Pokud vám majíc o říci, sáhnete po nich. Pokud ne, ani si jich nevšimnete a je to také v pořádku

24.07.2011 - L. Brychtová
Foto: © L. Brychtová